Misja Instytutu jest dzialalnosc naukowo-badawcza prowadzona do nowych rozwiazan technicznych i organizacyjnych uzytecznych w ksztaltowaniu warunków pracy zgodnych z zasadami bezpieczenstwa pracy i ergonomii oraz ustalenie podstaw naukowych do wlasciwego ukierunkowania polityki spoleczno-ekonomicznej panstwa w tym zakresie.
WARUNKI PRACY KONTROLERÓW RUCHU LOTNICZEGO
"KONTROLERZY RUCHU LOTNICZEGO (KRL) ODPOWIADAJĄ ZA ZAPEWNIENIE WYMAGANYCH PRZEPISAMI BEZPIECZNYCH SEPARACJI (ODLEGŁOŚCI) POMIĘDZY STATKAMI POWIETRZNYMI, ZARÓWNO W POWIETRZUJAK I NA ZIEMI". (Charakterystyki zawodów i specjalności, 1998).
Ze względu na duże obciążenia pracą umysłową grupa zawodowa kontrolerów ruchu lotniczego (KRL) jest dla badaczy (m.in. psychologów, fizjologów) jedną z grup zawodowych, dla których analiza obciążenia psychicznego w pracy oraz oceny wpływu warunków pracy na zachowanie jest wyjątkowo interesująca. Tak duża ilość wymagań percepcyjnych, przetwarzania danych, szybkości reakcji, presji czasu, odporności na sytuacje stresowe i wielu innych skumulowana w środowisku jednej grupy zawodowej jest rzadko spotykana. Prawie każdy doświadczony kontroler ruchu lotniczego przeszedł w swojej karierze przez co najmniej kilka badań psychologicznych, fizjologicznych, wypełniał różne kwestionariusze i ankiety. Niekiedy to zainteresowanie bywa odbierane przez kontrolerów jako uciążliwe. Z drugiej strony przy odpowiedniej organizacji i akceptacji badań, mogą być traktowane jako zainteresowanie wyróżniające i doceniające ten trudny zawód.
Osoby zatrudnione na stanowiskach pracy kontroli ruchu lotniczego muszą wykazać się czujnością na bodźce wzrokowe i ciągłą gotowością do podejmowania decyzji. Bardzo ważne jest zapewnienie tym pracownikom odpowiednich warunków pracy, które nie tylko nie będą dodatkowo obciążać pracowników, ale też umożliwią im wykonywanie pracy z zadowoleniem i z większą niezawodnością. Należy także zwrócić uwagę na warunki środowiska pracy: oświetlenie, hałas temperaturę w pomieszczeniach. Z kolei konstrukcja stanowiska pracy (ergonomiczne meble i ich odpowiednie ustawienie i doregulowanie do potrzeb konkretnego pracownika) powinna umożliwiać przyjęcie pracownikowi wygodnej, nieobciążającej pozycji ciała.
Wersja MOBILNA BHP-Info na https://m.ciop.pl
11 minut dla zdrowego kręgosłupa, czyli jak zmniejszyć dolegliwości mięśniowo-szkieletowe i poprawić zdolność do pracy
|
Zarządzanie wiekiem. Pracownicy 50+
Europejska Kampania 2016-2017 pn. "Bezpieczni na starcie, zdrowi na mecie"
Opracowane przez międynarodowy zespół ekspertów Karty Charakterystyki Zagrożeń Zawodowych, związanych z wykonywaniem 80 różnych zawodów, zalecenia dotyczące działań i środków profilaktycznych.
CHEMPYŁ - baza wiedzy o zagrożeniach chemicznych i pyłowych, wspomagająca ocenę narażenia i ryzyka zawodowego spowodowanego występowaniem czynników chemicznych i pyłowych w środowisku pracy.